Za nami kolejne dwa warsztaty dla doradców zawodowych, nauczycieli i pedagogów. 16 marca szkoliliśmy w Puławach a 17 marca w Lublinie. Spotkania obfitowały w wymianę wiedzy i doświadczeń. Uczestnicy, pod okiem doświadczonej kadry trenerskiej, poszerzyli swoje horyzonty w zakresie nowoczesnych technologii, kwalifikacji rynkowych, Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030.
Wiedza i doświadczenie
W warsztatach wzięło udział kilkudziesięciu nauczycieli i doradców zawodowych, którzy wcześniej uczestniczyli w ścieżce szkolenia online z zakresu nowoczesnego doradztwa zawodowego, ZSK, ZSU 2030 oraz modyfikacji programów kształcenia pod kątem wdrażania kwalifikacji rynkowych w szkołach. Bogatsi o zdobytą wiedzę teoretyczną, przystąpili do praktycznej część warsztatowej.
Druk 3D
Podczas części poświęconej kwalifikacji rynkowej „Projektowanie i obsługiwanie procesu druku 3D” uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak pracuje drukarka 3D. Nauczyciele i doradcy zawodowi zobaczyli, jak wygląda przygotowanie projektu do druku oraz w jakich branżach można wykorzystać tę technologię. Trener wprowadził uczestników w świat wirtualnej rzeczywistości. Pokazał jak korzystać z gogli VR i jakie możliwości w procesie nauki daje ich wykorzystanie oraz pomógł chętnym osobom w ich obsłudze.
Gastronomia w nowoczesnej odsłonie
Dzięki warsztatowi na temat kwalifikacji „Przygotowywanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i zasadami zdrowego żywienia” nauczyciele i doradcy zawodowi zobaczyli, jak wygląda nowoczesna gastronomia na światowym poziomie i z jakich technik i technologii korzysta współczesny kucharz. Włączyli się w proces przygotowywanych dań oraz spróbowali zupełnie nowych smaków.
Sprzęt, który robi wrażenie
W trakcie prezentacji środowiska laboratoryjnego z kwalifikacji rynkowej „Montowanie stolarki budowlanej” nauczycieli i doradcy zawodowi zobaczyli, jak wyglądają mobilne zestawy do nauki i egzaminowania przyszłych monterów okien i drzwi. Dostarczony sprzęt zrobił na uczestnikach niemałe wrażenie. Aby uniknąć usterek i reklamacji stolarki okiennej i drzwiowej, monter musi posiadać fachową wiedzę i umiejętności.
Czy było warto?
Udział w warsztatach był dla uczestników świetną formą spędzenia czasu wraz z koleżankami i kolegami po fachu oraz możliwością merytorycznego pogłębienia swojej wiedzy. Możliwość poznania nowoczesnych technologii w edukacji stanowiło dla nich dodatkową wartość spotkania. Wszystko to znalazło swoje odzwierciedlenie w pozytywnych opiniach zawartych w ankietach ewaluacyjnych.