Wolbórz i Skierniewice – kolejna odsłona „Nowoczesnego doradztwa zawodowego w Łódzkiem”

Za nami kolejne spotkanie zorganizowane w ramach inicjatywy Sektorowej Rady ds. Kompetencji Nowoczesne Usługi Biznesowe „Nowoczesne doradztwo zawodowe w Łódzkiem”. Po marcowej konferencji hybrydowej przeprowadzonej wraz ze skierniewicką Delegaturą Kuratorium Oświaty w Łodzi zorganizowaliśmy w kwietniu warsztaty stacjonarne w Wieluniu, a pod koniec maja w Wolbórzu i Skierniewicach.

W organizację warsztatów w Wolbórzu włączyło się aktywnie Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim, które objęło wydarzenie swoim patronatem honorowym.  Spotkanie otworzył uroczyście Piotr Fałek – Przewodniczący Sektorowej rady ds. Kompetencji Nowoczesne Usługi Biznesowe wraz z Dariuszem Magaczem – Wicestarostą Piotrkowskim. W części teoretycznej uczestnicy zapoznali się z kluczową rolą doradztwa zawodowego w Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030. Przewodniczący SRK NUB opowiedział również o roli certyfikacji kwalifikacji rynkowych ZSK w nowoczesnym doradztwie zawodowym.

Po krótkiej przerwie uczestnicy przeszli do części praktycznej. Czekały na nich mobilne laboratoria kwalifikacji rynkowych z trzech wiodących branż. Nauczycieli i doradcy zawodowi mogli z nich skorzystać pod czujnym okiem ekspertów. Zaprezentowaliśmy również środowisko treningowe w wirtualnej rzeczywistości, które służy do prowadzenia szkoleń kwalifikacji rynkowej „Montowanie stolarki budowlanej”. Wielu uczestników po raz pierwszy mogło przenieść się do świata VR i skorzystać z profesjonalnych gogli.

30 maja przenieśliśmy się z warsztatami do Skierniewic. Spotkanie odbyło się dzięki gościnności Zespołu Szkół nr 2. Frekwencja dopisała i pojawiło się blisko 70 doradców zawodowych i nauczycieli. Podobnie jak w Wolbórzu, podjęliśmy temat Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030. Zaprezentowaliśmy również mobilne środowiska treningowe dla kwalifikacji rynkowych „Montowanie stolarki budowlanej”, „Przygotowywanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i zasadami zdrowego żywienia” oraz „Programowanie i obsługiwanie procesu druku 3D”. Spotkanie zakończyło się wymianą doświadczeń i dobrych praktyk w kwestii zastosowania kwalifikacji rynkowych w ramach projektów dofinansowywanych z UE.

Fotorelacja z warsztatów dostępna jest TUTAJ